News

Testy

Telefon ze sprzętową klawiaturą czyli kolejny Samsung z rodziny Galaxy

         Samsung to firma która zaczynała od tandetnych telefonów których nikt nie chciał mieć słabo sie sprzedawały ale mimo to firma sie nie poddawała. Nawiązywała współpracę z biurami projektowymi z Europy aby ich telefony uzyskały coś co im brakowało design. Rozwijały sie technologicznie aby w ciągu ostatnich 12 lat stać się jednym z największych producentów telefonów na świecie. W moje ręce wpadł telefon Samsung Galaxy Y PRO duos GT-B5512 który pracuje pod kontrolą systemu Android 2.3.6 Gingerbread

 

Z racji tego że coraz więcej ludzi w Polsce ma według GUS po dwie aktywne karty sim lub więcej używanie ich staje się coraz bardziej skomplikowane. Noszenie dwóch lub więcej telefonów bywa bardzo irytujące jak zadzwoni telefon a my musimy go odebrać. Wielu ludzi od dawna poszukiwało telefonów, które obsługują dwie karty sim. Pionierem w tej dziedzinie była firma Bosch ze swoim modelem 909Dual. Na rynku po pojawieniu się pierwszego telefonu dual sim długo nie było następcy, aż do momentu kiedy to firma Samsung weszła na rynek z marką Duoz potem Duos. Na początku były to zwykłe słuchawki oparte na autorskich systemach firmowych. W ostatnich dwóch, trzech latach nastąpił rozwój telefonów dual sim firmy Samsung. Do oferty zostały wprowadzone telefony oparte na systemie Android. W moje ręce wpadł właśnie jeden z nich mianowicie Samsung Galaxy Y Pro Duos GT-B5512. Telefon posiada sprzętową klawiaturę QWERTY oraz ekran 2,6 cala dotykowy wykonany w technice oporowej.

Telefon jest ukierunkowany jak wskazuje literka Y -Young do młodzieży, ale z powodzeniem nie jeden biznesmen nie powstydziłby się użytkując ten telefon. Jest to tańsza alternatywa do biznesowych słuchawek BlackBerry. System operacyjny Android posiada wiele aplikacji w Google Play, które ułatwią prowadzenie firmy. Wróćmy do telefonu.  Obudowa jest wykonana z dobrej jakości plastiku. Wszystko jest dobrze spasowane a otwieranie tylnej pokrywy telefonu aby wymienić karty sim potrzeba delikatnie użyć siły. Podczas użytkowania nie odnotowałem żadnego trzeszczenia plastiku, ani jakiś nie pożądanych dźwięków. Wygląd telefonu sprawia że na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z tylną obudową jak w Samsung Wave3 ze szczotkowanego aluminium.

Ale jest to plastik :). Jak już jesteśmy z tyłu telefonu to po zdjęciu pokrywy ukaże nam sie taki widok

Pod baterią mamy dwa gniazda na pełno wymiarową kartę sim nie jakieś małe mikro sim-y czy inne wynalazki, co sprawia że możemy nasz telefon zaraz po zakupie uruchomić i użytkować bez potrzeby wymieniania naszej karty sim. u góry po prawej stronie obiektywu jest umieszczone gniazdo pamięci microSD obsługuje do 32 GB, na uwagę zasługuje jeszcze jedna rzecz Samsung w zestawie dodaje 2GB kartę pamięci. Sam Telefon posiada 150 mega pamięci i procesor 833 MHz.

Po prawej stronie znajduje sie klawisz włącznika, który pełni także funkcję blokady ekranu. Po lewej stronie ekranu mamy klawisze głośności.

Inżynierowie Samsunga pomyśleli aby te klawisze były zawsze po tych stronach co daje nam łatwiejszą przesiadkę pomiędzy modelami tej firmy. Usytuowanie klawisza blokady jest położne w takim miejscu aby można było go kciukiem dostać i odblokować nim ekran. Bardzo wygodne rozwiązanie a umieszczenie zdawałoby się być w idealnym miejscu dla tych co mają krótkie, jaki długie kciuki.

Coś więcej o wyświetlaczu.

Telefon posiada matrycę TFT nie jest to może jakaś rewelacja ale daje radę na niej pracować przekątna wyświetlacza to 2,6 cala która powoduje że w miarę wygodnie pisze się maile ale przeglądanie internetu już idzie trochę gorzej. Warstwa dotykowa jest wykonana w technologi oporowej, ale wyjątkowo dobrze reagowała na moje koślawe paluchy. Moje palce słabo reagują na ekrany w technologi oporowej a tutaj bardzo dobrze mi sie obsługuje.

Kolejna rzecz jakiej mi brakuje to klawiszy odbioru jak i zakończenia rozmowy. Nie lubię tego robić za pomocą suwaków na ekranie. Nad klawiaturą mamy klasyczne klawisze do obsługi androida podzielone na środku przez touchpada, tak tak touchpada w technologi optycznej który rewelacyjnie reaguje na ruchy palca po nim. a dodatkowo jest klawiszem. Systemu Android nie będę opisywał bo chyba nie ma już miejsca gdzie nie byłby opisany na milion sposobów. Telefon wyposażony jest w odbiornik radiowy z RDS, przyzwoity odtwarzacz muzyczny. Przyznam się nie testowałem oglądania filmów bo jak dla mnie taki ekran jest za mały a w dodatku rozdzielczość 320×240 pikseli jest zbyt mała aby dobrze oglądać film.

Bateria

Telefon na pokładzie ma komplet czujników i systemów łączności ze światem. Mamy tu do dyspozycji bluetooth, wifi,3G i EDGE. co powoduje że jak mamy uruchomione to wszystko bateria bardzo szybko znika z pola widzenia. Jak na telefon który ma obsługę tyle dodatków i rodzajów łączności bateria w trybie 3G przy dwóch kartach sim i średnim zasiegu operatorów wytrzymuje cały dzień po  przełączeniu na łączność 2G telefon wytrzymuje około 2 doby co jest wynikiem zadowalającym.

Foto

Słuchawka jest wyposażona w 3 Mpix i robi jak na taką matrycę i brak diody doświetlającej w dobrym oświetleniu poprawne zdjęcia, w pomieszczeniach jest już nieco gorzej ale do przyjęcia w końcu to jest telefon komórkowy a nie lustrzanka. Przedni panel posiada kamerkę o rozdzielczości VGA do wideo rozmów.

Połączenia

Jakoś rozmów jest dobra i zapewnia obu stronom rozmowy dobry kontakt. Zasięg wyjątkowo dobrze trzyma jak na telefon który monitoruje dwie różne sieci na raz. Po nawiązaniu połączenia druga karta jest usypiana, po rozłączeniu obie karty z powrotem są w zasięgu.

Podsumowanie

Samsung GT-B5512 Galaxy Y pro duos jest dobrym telefonem nie pozbawionym wad, czasem sam mi się resetował co uznałem za dziwne ale ustabilizował się. Do mankamentów zaliczę wyświetlacz ale za tą cenę około 600 zł nie ma co narzekać bo dostajemy do ręki smartfona z dotykowym ekranem gładzikiem i sprzętową klawiaturą. Klawiatura ma przyjemny skok klawiszy ale brakuje mi w obsłudze telefonu dwóch klawiszy odbierz i zakończ połączenie. Ogólnie polecam telefon młodym ludziom sukcesu którzy szukają rozwiązania które nie zedrze z nich a będzie pozwalało na normalną prace i kontakt ze światem w każdym miejscu.

ocena

6/10

Pozdrawiam

DJ Czas

Komentarze

Komentarzy

One thought on “Telefon ze sprzętową klawiaturą czyli kolejny Samsung z rodziny Galaxy”

  1. Martines says:

    Mam ten telefon i spelnia moje wszytkie oczekiwania .W zyciu nie zamienie na Iphone czy ericcsona .Czulosc sieci dwa razy lepsza niz w xperi mini pro plus dobry router wifi i swietna funkcjonalnosc

Comments are closed.

%d bloggers like this: